Honda Civic uzyskuje najwyższą ogólną ocenę w nowych testach bezpieczeństwa Euro NCAP. Honda Civic została poddana ponownym testom zderzeniowym niezależnego Instytutu Euro NCAP i dołączyła do grona najbezpieczniejszych samochodów na rynku europejskim.
Instytut Euro NCAP opracował nowy schemat testów zderzeniowych, który skupia się na ogólnym poziomie bezpieczeństwa pojazdu, dzięki czemu użytkownik otrzymuje łatwiejszy do zinterpretowania wynik w postaci pojedynczej oceny. Nowy system uwzględnia poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów w czasie zderzenia czołowego, bocznego, tylnego i uderzenia w słup; poziom ochrony dzieci przewożonych w samochodzie, pieszych, a także dostępność systemów wspomagających bezpieczeństwo. Honda Civic otrzymała maksymalną ocenę 5 gwiazdek, kończąc testy z doskonałym wynikiem ogólnym 77%.
Nowy schemat testów wprowadzono w życie w lutym 2009 roku. Ogólna ocena jest średnią ważoną ocen uzyskanych w czterech kategoriach. Są to: bezpieczeństwo dorosłych (50%), bezpieczeństwo dzieci (20%), bezpieczeństwo pieszych (20%) oraz dostępność systemów wspomagających bezpieczeństwo (10%). Ostateczny wynik na poziomie co najmniej 70% pozwala uzyskać maksymalną ocenę 5 gwiazdek. Zakwalifikowanie czwartej z wymienionych kategorii do oceny jest możliwe pod warunkiem wprowadzeniu systemów wspomagających bezpieczeństwo (VSA w przypadku Hondy) do standardowego wyposażenia 85% modeli z rocznika 2009, przeznaczonych na rynek Unii Europejskiej.
Ocena Instytutu Euro NCAP odzwierciedla zaangażowanie Hondy w zapewnienie pojazdom wysokiego poziomu bezpieczeństwa, co już wcześniej udowodnił nowy model Accord, zdobywając w nowych testach 5 gwiazdek.
Nowy system oceniania jest swoistym uznaniem dla długiej tradycji wewnętrznych testów zderzeniowych Hondy, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa w warunkach drogowych. W obiekcie do testów zderzeniowych Hondy w Tochigi analizowane są zderzenia pojazdów o różnych masach i rozmiarach. Na podstawie analiz inżynierowie opracowują systemy pozwalające zredukować obrażenia wszystkich osób biorących udział w zderzeniu.
Wszystkie wersje Hondy Civic wyposażone są w ABS oraz elektroniczny system rozdziału siły hamowania EBD, co pozwala osiągnąć maksymalną wydajność hamowania i odpowiednią stabilność. W wyposażeniu znajduje się także system kontroli stabilności jazdy (VSA), mający za zadanie pomóc kierowcy w utrzymaniu panowania nad samochodem w ostrych zakrętach, w czasie przyspieszania i przy wykonywaniu gwałtownych manewrów, poprzez odpowiednie przyhamowywanie prawych bądź lewych kół oraz sterowanie przepustnicą i układem hamulcowym.
Bezpieczeństwo pasywne zawsze było priorytetem dla Hondy. Model Civic posiada innowacyjny system przypominający pasażerom tylnej kanapy o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Na podstawie informacji pochodzących z czujnika otwarcia i zamknięcia tylnych drzwi system wyświetla kontrolkę zapięcia pasów na wielofunkcyjnym panelu informacyjnym. Następnie system ustala status zapięcia każdego z pasów i wysyła odpowiednie informacje do wyświetlacza (pokazując brak zapięcia pasów; jeden, dwa bądź trzy pasy zapięte). Nad bezpieczeństwem pasażerów przednich siedzeń czuwają oprócz tego podwójne napinacze pasów.
Ważną rolę w ochronie pasażerów przed urazami kręgosłupa szyjnego spowodowanymi szarpnięciem odgrywają aktywne przednie zagłówki. Ich skuteczność została potwierdzona wzorowymi wynikami testów przeprowadzonych przez niezależny instytut badań Thatcham.
(brad) / 30minut
Statystyczny kierowca nie zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest silnik jego samochodu. Czasami jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład, które z nich mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a także jak to rozpoznać po dźwięku pracy silnika.
Silniki są złożonymi układami, w których każdy element ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Cylindry oraz tłoki stanowią miejsce, w którym następuje spalanie paliwa, przekładając się na ruch tłoków, a następnie na obrót wału korbowego. Wał korbowy jest centralnym elementem, przekształcającym ruch tłoków w ruch obrotowy, co przekłada się na napęd pojazdu.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22.III.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejZ ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącym starcie znaczącego projektu modernizacji infrastruktury drogowej w naszej Gminie. Z inwestycją o łącznej wartości 8,6 miliona złotych, naszym głównym celem jest podniesienie standardu dróg osiedlowych, które niebawem przejdą kompleksową odnowę - Mówi Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
czytaj więcejNajwiększy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.: