Dwadzieścia sześć dolnośląskich samorządów – w tym powiat wałbrzyski - podpisało porozumienie, efektem którego będzie opracowanie spójnej, zrównoważonej koncepcji transportu zbiorowego na wszystkich szczeblach samorządu.
Korzyści dla pasażerów to m.in. bilety komunikacji miejskiej honorowane w pociągach kursujących po aglomeracji wrocławskiej oraz pociągi jeżdżące niemal tak często jak miejskie autobusy. Podpisanie porozumienia umożliwi też zorganizowanie transportu autobusowegona terenach mało zurbanizowanych, gdzie linie kolejowe są nierentowne. W imieniu samorządu województwa dolnośląskiego dokument podpisał marszałek Rafał Jurkowlaniec, w imieniu Gminy Wrocław Rafał Dutkiewicz, natomiast w imieniu powiatu wałbrzyskiego Andrzej Lipińskiczłonek zarządu. Celem porozumienia jest wspólne opracowanie zrównoważonej i spójnej koncepcji publicznego transportu zbiorowego na wszystkich szczeblach samorządu. Zgodnie z założeniami, koncepcja taka ma powstać w 1,5 roku. Efektem współpracy samorządów ma być zagęszczenie kursowania pociągów na liniach aglomeracyjnych tak, aby ten środek transportu stał się realną alternatywą dla miejskiej komunikacji autobusowej. Dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego będzie to oznaczało szybkie i korzystne połączenia kolejowe do większości miejscowości naszego regionu.
- Podpisaliśmy porozumienie, choć będzie się to wiązało z współfinansowaniem transportu na naszym terenie. Uważam jednak, że mieszkańcy naszego powiatu zasługują na szybką, bezpieczną i nowoczesną komunikację, która pozwoli im sprawnie przemieszczać się nie tylko do Wrocławia, ale także i do innych miejsc na Dolnym Śląsku – komentuje starosta wałbrzyski Robert Ławski. W przyszłości – dzięki podpisanemu porozumieniu – będzie też możliwe wprowadzenie wspólnego systemu sprzedaży biletów, bowiem zgodnie z założeniami aglomeracji ma powstać zintegrowana taryfa biletowa umożliwiająca łatwe korzystanie z transportu szynowego i drogowego. Co więcej, podpisane porozumienie umożliwia też organizowanie transportu autobusowego na terenie słabo zurbanizowanym, gdzie linie kolejowe są nierentowne modernizację i zakup nowego taboru.
źródło: 30minut
Największy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.:
Wałbrzyski Obszar Funkcjonalny będzie miał swój Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który wskaże kierunki rozwoju transportu i będzie stanowił wskazówkę dla rozwiązania problemów związanych z mobilnością w 27 stowarzyszonych gminach.
czytaj więcejSendero Tax & Legal we współpracy z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego zaprasza do udziału w cyklu bezpłatnych webinarów dla firm z sektora motoryzacyjnego.
Wydarzenie przygotowaliśmy dla firm produkcyjnych z branży automotiv głównie dlatego, że stanowią one większość w portfolio naszych Klientów. Dzięki temu naturalnie staliśmy się dla nich platformą do wymiany doświadczeń.
Jesteśmy w stanie opowiadać o tym, jak wybrane mechanizmy funkcjonują w praktyce. W związku z tym nasze rekomendacje pozwalają Państwu na podejmowanie trafnych decyzji.
Sprawa bardzo ważna, zwłaszcza dla miłośników zwierząt. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z materiałami, przygotowanymi przez fundację ZWIERZ.
czytaj więcej