Czy pasażerowie jeżdżący komunikacją miejską w Wałbrzychu mogą czuć się bezpiecznie? W opinii urzędników starostwa wynika, że nie. Ich zdaniem Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne utraciło licencję na świadczenie usług. - Co zatem będzie w przypadku kolizji czy wypadku? Kto zapłaci odszkodowanie pasażerom czy poszkodowanym ? - pytamy publicznie żądając odpowiedzi od decydentów.
Problem polega na tym, że syndyk, który wszedł do MPK – zdaniem pracowników starostwa - zgodnie z art.16 ust.1 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym z dn. 6 września 2001 r. (Dz. U. 2007 nr 125, poz.874 – tekst ujednolicony) ma obowiązek powiadomić odpowiedni organ wydający licencję ( w tym przypadku jest to powiat-red) o wszelkich zmianach w swoim statusie pisemnie w ciągu 14 od ich powstania. - Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnego pisma dlatego z mocy prawa licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób wygasa – informuje Monika Bisek – Grąz, rzecznik starosty. Potwierdza, że dane przedsiębiorstwo mogłoby ewentualnie prowadzić działalność w zakresie transportu jeszcze przez 3 miesiące (zgodnie z prawem upadłościowym), ale pod warunkiem, że skierowałby do nas wniosek w tej sprawie. Również pisemnie i w ciągu 14 dni od zmiany Dlatego 28 listopada powiat wystąpił do spółki o zwrot licencji. Bez odpowiedzi. Podobnie jak na pismo, które starosta Robert Ławski wysłał 6 września do prezydenta miasta z informacja o chęci podjęcia rozmów w sprawie przejęcia MPK. Wówczas w spółce nie było jeszcze syndyka. - Popołudniem 28 listopada weszliśmy w posiadanie kserokopii dokumentu – postanowienia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 21 września 2011 r. o ogłoszeniu upadłości MPK. Dzień później do urzędu wpłynęło pismo od zaniepokojonych mieszkańców również powołujących się na w/w postanowienie sądu – informuje Monika Bisek – Grąz. Dlatego zaniepokojeni sytuacją wystąpili do MPK o zwrot licencji wraz z wypisami oraz do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego o skontrolowanie przedsiębiorstwa MPK pod względem wykonywania działalności przewozowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Teraz niejasności mogą wyjaśnić już tylko kontrolerzy. W przypadku faktycznego braku licencji mogą nakładać na przewoźnika karę w wysokości 13 tysięcy złotych. Konkretnie 8 tysięcy za brak za licencji i 5 tysięcy za brak zezwolenia. To jednak już za bardzo nie zmieni i tak fatalnej sytuacji finansowej MPK, które ogłosiło upadłość. Pozwoli jednak odpowiedzieć szybko na pytanie, które publicznie stawiamy, żądając pilnej odpowiedzi. Czy pasażerowie jeżdżący komunikacją miejską w Wałbrzychu mogą czuć się bezpiecznie?
źródło: 30minut
Statystyczny kierowca nie zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest silnik jego samochodu. Czasami jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład, które z nich mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a także jak to rozpoznać po dźwięku pracy silnika.
Silniki są złożonymi układami, w których każdy element ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Cylindry oraz tłoki stanowią miejsce, w którym następuje spalanie paliwa, przekładając się na ruch tłoków, a następnie na obrót wału korbowego. Wał korbowy jest centralnym elementem, przekształcającym ruch tłoków w ruch obrotowy, co przekłada się na napęd pojazdu.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22.III.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejZ ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącym starcie znaczącego projektu modernizacji infrastruktury drogowej w naszej Gminie. Z inwestycją o łącznej wartości 8,6 miliona złotych, naszym głównym celem jest podniesienie standardu dróg osiedlowych, które niebawem przejdą kompleksową odnowę - Mówi Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
czytaj więcejNajwiększy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.: