FiŚwidniczan czekają wyższe opłaty za parkowanie samochodu, a także rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. Nowe taryfy obowiązują od dzisiejszego dnia, zaś powiększenie strefy nastąpi dopiero wtedy gdy miasto zakupi i uruchomi urządzenia. Już dzisiaj wchodzą nowe opłaty za postój w świdnickich Strefach Płatnego Parkowania. Zmiany są wynikiem uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy podjętej na ostatniej sesji w ubiegłym roku, zgodnie z którą zmienia się obszar SPP oraz wysokość stawek za parkowanie pojazdów. Zmiany dotyczą cen podstawowych oraz opłat dodatkowych i abonamentowych. Do strefy zostaną dołączone także następujące ulice: 1-go Maja, Folwarczna, Ks. Agnieszki, Jagiellońska, Bolesława Chrobrego, Dworcowa, R. Traugutta, Kwiatowa, J. Lelewela, Sprzymierzeńców, pl. Tysiąclecia, Wyspiańskiego do nr 8. Powiększenie obszaru SPP nastąpi dopiero po uruchomieniu nowych urządzeń, które zostaną zakupione po przeprowadzeniu procedury przetargowej. Według planu rozszerzenie granic SPP zacznie obowiązywać od 1 maja 2012r. Wysokość stawek wyglądać będzie następująco: opłaty jednorazowe w I podstrefie do 15 minut- 50 groszy, do godziny- 3 złote, druga godzina- 3,60 złotych, trzecia godzina 4,30 złotych, od czterech godzin i więcej- 3 złote.
Opłaty jednorazowe w II podstrefie wynosić będą: do 15 minut- 30 groszy, do jednej godziny 1,50 złotych, druga godzina 1,80 złotych, trzecia godzina 2,10 złotych, czwarta godzina i więcej 1,50 złotych. Opłaty abonamentowe okresowe wyglądać będą następująco: tygodniowe 50 złotych, miesięczne 120 złotych, kwartalne 300 złotych, roczne 700 złotych. Abonament roczny w podstrefie II wynosić będzie 400 złotych. W przypadku mieszkańców abonament roczny na pierwsze auto to koszt 50 złotych, drugie auto 70 złotych, każdy następny samochód 150 złotych. Dla kierowcy inwalidy abonament roczny wyniesie 50 złotych, dla osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie strefy 80 złotych, dla posiadacza nieruchomości 500 złotych, zaś służb użyteczności publicznej 400 złotych. Koszt duplikatu abonamentu to 30 złotych. Taryfikator dodatkowej opłaty za nieuiszczenie opłaty uzależniony będzie od czasu zgłoszenia się do biura SPP: do trzech godzin- 10 złotych, od trzech do szesnastu godzin- 30 złotych, powyżej szesnastu godzin- 50 złotych. Taryfikator opłaty dodatkowej za przekroczenie opłaconego czasu parkowania w strefie płatnego parkowania. Wysokość opłaty dodatkowej zależna od czasu zgłoszenia się do biura SPP od momentu wypisania wezwania, wynosić będzie: do trzech godzin- 5 złotych, od trzech do szesnastu godzin – 30 złotych, powyżej szesnastu godzin- 50 złotych. (red)
źródło: 30minut
Statystyczny kierowca nie zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest silnik jego samochodu. Czasami jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład, które z nich mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a także jak to rozpoznać po dźwięku pracy silnika.
Silniki są złożonymi układami, w których każdy element ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Cylindry oraz tłoki stanowią miejsce, w którym następuje spalanie paliwa, przekładając się na ruch tłoków, a następnie na obrót wału korbowego. Wał korbowy jest centralnym elementem, przekształcającym ruch tłoków w ruch obrotowy, co przekłada się na napęd pojazdu.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22.III.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejZ ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącym starcie znaczącego projektu modernizacji infrastruktury drogowej w naszej Gminie. Z inwestycją o łącznej wartości 8,6 miliona złotych, naszym głównym celem jest podniesienie standardu dróg osiedlowych, które niebawem przejdą kompleksową odnowę - Mówi Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
czytaj więcejNajwiększy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.: