Około 50 nowych autobusów ma do końca roku wyjechać na wałbrzyskie ulice. Stary tabor, jak przyznaje prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, nie jest w najlepszym stanie technicznym. Zdarzają się przypadki, że autobusy w ogóle nie pojawiają się na przystankach o określonych godzinach. Nowy tabor zakupiony ma zostać w trzech turach. Pierwsza polega na nabycie trzech autobusów za kwotę około 1,5 miliona złotych ze środków własnych przez Miejskie Zakład Usług Komunalnych. Na średniej wielkości pojazdy przetarg rozstał już rozstrzygnięty oraz podpisano umowę z producentem autobusów. Obecny tabor jest w nie najlepszej kondycji technicznej. - Oczywiście te autobusy są na tyle sprawne, że nie stanowią zagrożenia dla pasażerów. Faktem jest jednak, że sporo nas kosztuje utrzymanie tych pojazdów i zakup części zamiennych – przyznaje Andrzej Kosiór, prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych – Zakup trzech nowych autobusów, po prostu się nam opłaci – twierdzi.
Kolejne 20 autobusów ma zostać zakupionych w ramach dotacji unijnej. Zakład Dróg Komunikacji i Utrzymania miasta już w najbliższym czasie ogłosi w tej sprawie przetarg. Trzecia tura wymiany taboru polegać będzie na wprowadzeniu kolejnych 20 autobusów przez firmę, która będzie nowym przewoźnikiem w mieście. MZUK nie wyklucza, że również złoży swoją ofertę. - Nie znam jeszcze specyfikacji tego dużego zamówienia. Nie wiem jakie będą warunki i obostrzenia. – mówi Kosiór – Trzeba się jednak liczyć, że do przetargu zgłoszą się najpoważniejsi przewoźnicy, nie tylko krajowi, ale również europejscy. Domyślam się, że będzie to atrakcyjna oferta, zawarta na 8 – 10 lat – przyznaje prezes MZUK. Biuro promocji gminy ogłosiło również otwarty konkurs na nową kolorystykę pojazdów komunikacji miejskiej. Prace wykonane dowolna techniką można wysyłać od dnia 17 do 21 maja na adres promocja@walbrzych. eu. Ogłoszenie wyników już 25 maja, a na zwycięzcę czeka nowoczesny tablet.
Źródło: 30minut
Statystyczny kierowca nie zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest silnik jego samochodu. Czasami jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład, które z nich mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a także jak to rozpoznać po dźwięku pracy silnika.
Silniki są złożonymi układami, w których każdy element ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Cylindry oraz tłoki stanowią miejsce, w którym następuje spalanie paliwa, przekładając się na ruch tłoków, a następnie na obrót wału korbowego. Wał korbowy jest centralnym elementem, przekształcającym ruch tłoków w ruch obrotowy, co przekłada się na napęd pojazdu.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22.III.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejZ ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącym starcie znaczącego projektu modernizacji infrastruktury drogowej w naszej Gminie. Z inwestycją o łącznej wartości 8,6 miliona złotych, naszym głównym celem jest podniesienie standardu dróg osiedlowych, które niebawem przejdą kompleksową odnowę - Mówi Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
czytaj więcejNajwiększy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.: