Prawie 40 ekskluzywnych samochodów marki Rolls-Royce i Bentley przyjechało do Wałbrzycha. Podczas IV Międzynarodowego Zlotu tych pojazdów, mogliśmy podziwiać zarówno zabytkowe modele wyprodukowane przed II Wojna Światową, jak i najnowsze odsłony tych marek. Wartość pojazdów, które wjechały na wałbrzyski rynek, można było liczyć w milionach złotych. 39 samochodów ekskluzywnych marek Rolls – Royce i Bentley, przez ponad 2 godziny podziwiały rzesze mieszkańców miasta. Najstarszy, zabytkowy pojazd pochodził z 1927 roku, z kolei najnowszy kabriolet Bentleya wyjechał z salonu jeszcze w tym roku. - Nowe samochody, to rzeczywiście zabawki dla dużych i bogatych biznesmenów, które używane sa na co dzień – przyznaje Paweł Sławiński, współorganizator zlotu – Jeżeli jednak chodzi o zabytkowe pojazdy Tych marek, to często traktowane są jak członkowie rodzin. Nie raz spotkałem się z widokiem, jak na nowy samochód leje się deszcz i pada śnieg, a „staruszki” stoją pod przykryciem w ogrzewanych garażach – opowiada znawca motoryzacji.
Okrągłe lampy, prostokątna obudowa chłodnicy, oraz charaktery styczny znaczek na masce samochodu, czyli statuetka „Duch Ekstazy”, to znaki rozpoznawcze marki Rolls – Royce. Pierwsza fabryka ekskluzywnej firmy została założona w 1905 roku, a w 1931 przejęła markę Bentley. Dzisiaj prawa do produkcji tak zwanych „Rollsów” posiada koncern BMW. Bentleye sprzedawane są z kolei przez Volkswagena. Obie marki wyróżnia nie tylko cena, ale również jakość, o czym świadczy ilość przedwojennych modeli, które są dalej na chodzie. - Posiadam samochód z 1948 roku, a mimo to pojazd ma sterowanie twardości tylnych teleskopów. Wtedy na pewno nie był to standard. Nawet dociążone auto zachowuje na drodze przyczepność i jazda nim jest bardziej komfortowa, niż nie jednym samochodem, który dopiero opuścił fabrykę - opowiada Dariusz Brutkiewicz, szczęśliwy posiadacz Rolls – Royce Silver Wraith. Najnowsze odsłony słynnych marek to koszt ponad miliona złotych. Na Bentleya bądź Rolls – Royce’a z salonu mogą pozwolić sobie zatem jedynie najbogatsi tego świata. Zabytkowe modele do renowacji, można zakupić po niższej cenie. Remont takiego pojazdu wymaga jednak wiedzy, umiejętności, czasu oraz kolejnych nakładów finansowych. - Zdezelowanego 60 – latka można nabyć już za 20 tysięcy Euro. Części do niego i nakład pracy, to jednak horrendalne sumy – przyznaje Brutkiewicz. Właściciel Rolls – Royca z Opola, może być tym bardziej dumny ze swojego Silver Wraith’a z 1948 roku, gdyż to właśnie jego pojazd wygrał plebiscyt na najładniejszy, zdaniem mieszkańców Wałbrzycha, samochód. Posiadacz zwycięskiego wozu włożył w jego renowację nie małą kwotę. Również jazda tak ekskluzywnymi markami generuje nie małe koszty. Dobrze wyregulowany, zabytkowy silnik spala około 20 litrów paliwa na 100 kilometrów. Odczucia z poruszania się takimi pojazdami, jak zapewniali nas właściciele, potrafią wynagrodzić jednak, lżejszy portfel wielbicieli motoryzacji. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Statystyczny kierowca nie zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest silnik jego samochodu. Czasami jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład, które z nich mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a także jak to rozpoznać po dźwięku pracy silnika.
Silniki są złożonymi układami, w których każdy element ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Cylindry oraz tłoki stanowią miejsce, w którym następuje spalanie paliwa, przekładając się na ruch tłoków, a następnie na obrót wału korbowego. Wał korbowy jest centralnym elementem, przekształcającym ruch tłoków w ruch obrotowy, co przekłada się na napęd pojazdu.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22.III.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejZ ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącym starcie znaczącego projektu modernizacji infrastruktury drogowej w naszej Gminie. Z inwestycją o łącznej wartości 8,6 miliona złotych, naszym głównym celem jest podniesienie standardu dróg osiedlowych, które niebawem przejdą kompleksową odnowę - Mówi Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
czytaj więcejNajwiększy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.: