Aż 500 złotych grzywny, 5 punktów karnych oraz pokrycie kosztów odholowania pojazdu – z takimi sankcjami muszą liczyć się kierowcy, którzy zatrzymują się na tak zwanych kopertach, czyli miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. O kulturze parkowania przypominali wałbrzyszanom uczestnicy akcji zorganizowanej przy Galerii Victoria.
Od początku roku wydano w Wałbrzychu blisko 100 kart uprawniających do parkowania na tzw. kopertach. W sumie w naszym mieście takie prawo posiada około 600 kierowców. Koszt wydania zezwolenia to 25 złotych. To jeden z nielicznych przywilejów na jaki mogą liczyć osoby niepełnosprawne. Zdają oni egzamin na prawo jazdy na takich samych zasadach, jak każdy inny. Wałbrzyski oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego nie jest wyposażony w pojazdy egzaminacyjne, które przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Taka osoba ma jednak prawo do skorzystania z własnego samochodu, lub użyczonego mu przez instruktora jazdy. Nasza placówka nie dysponuje swoimi pojazdami dla osób niepełnosprawnych. Ciężko jest dobrać samochód, który uniwersalnie sprawdziłby się w takich przypadkach i był przystosowany do osób z różnymi schorzeniami – tłumaczy Jan Gurazda, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Osoby, które nie mają stosownych uprawnień najczęściej tłumaczą, że zatrzymały się na kopercie „tylko na chwilę”. Ta chwila może kosztować ich, aż 500 złotych. Dodatkowo kierowca może otrzymać aż 5 punktów karnych oraz zostać zobowiązany do pokrycia kosztów odholowania pojazdu. Zaostrzenie przepisów dało jednak efekt, gdyż obserwuje się mniej wykroczeń odnośnie tego procederu. - W ubiegłym roku funkcjonariusze ukarali jedynie 38 osób takimi mandatami. W mojej ocenie kultura parkowania w Wałbrzychu stoi na dość wysokim poziomie - twierdzi Kazimierz Nowak, komendant Straży Miejskiej. Wałbrzyska odsłona „Kampania Parkingowej” miała miejsce przy centrum handlowym „Victoria”. Galeria wyposażona jest między innymi w miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, windy oraz obniżone krawężniki.
źródło: 30minut
Statystyczny kierowca nie zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest silnik jego samochodu. Czasami jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład, które z nich mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a także jak to rozpoznać po dźwięku pracy silnika.
Silniki są złożonymi układami, w których każdy element ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Cylindry oraz tłoki stanowią miejsce, w którym następuje spalanie paliwa, przekładając się na ruch tłoków, a następnie na obrót wału korbowego. Wał korbowy jest centralnym elementem, przekształcającym ruch tłoków w ruch obrotowy, co przekłada się na napęd pojazdu.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22.III.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejZ ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącym starcie znaczącego projektu modernizacji infrastruktury drogowej w naszej Gminie. Z inwestycją o łącznej wartości 8,6 miliona złotych, naszym głównym celem jest podniesienie standardu dróg osiedlowych, które niebawem przejdą kompleksową odnowę - Mówi Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
czytaj więcejNajwiększy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.: