Ferie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
Tematyka zajęć feryjnych skupi się wokół zagadnień związanych z historycznym tłem kolei, a także ciekawym pełnym inspiracji zwiedzaniem połączonym z zabawą nie tylko dla najmłodszych.
Przez 7 dni w tygodniu czeka na Was:
zwiedzanie głównej wystawy – poznacie historię kolei w Polsce, obejrzycie zabytkowe lokomotywy i wagony, w tym unikalne egzemplarze parowozów. Pod hasłem: “ Pociągami z przeszłości w przyszłość…”
interaktywne stanowisko symulatora jazdy lokomotywą - “Poczuj się jak prawdziwy Maszynista”
przejażdżka po Trasie Parowozowej – muzeum organizuje przejażdżki zabytkowymi pociągami. “ Trasa edukacyjna dla każdego”
zabawy plenerowe na świeżym powietrzu – gra terenowa inspirowana historią kolei, w której uczestnicy rozwiązują zagadki związane z historią transportu.
sala zabaw Tomek i Przyjaciele pod hasłem "Mali kolejarze-odkrywcy” – dla najmłodszych miłośników zabawa w kulkach z bajkowym tłem oraz budowanie swojej własnej parowozowni z klocków
pokaz maszyn w zabytkowym warsztacie
Ponadto podczas ferii zimowych 2025 zaplanowano:
warsztaty modelarskie – budowanie makiet, które uczestnicy mogą zabrać do domu
warsztaty fotograficzne – nauka robienia zdjęć zabytkom - profesjonalny fotograf opowie o sztuce fotografii w plenerze
wieczór filmowy – projekcja filmu o historii kolei
wieczorne zwiedzanie muzeum
wycieczka śladami kolei w Jaworzynie Śląskiej – spacer po Jaworzynie Śląskiej, gdzie znajdują się historyczne budowle kolejowe oraz elementy infrastruktury związane z dawnym transportem
walentynkowa kolacja kolejowa – wizyta w restauracji, gdzie dania inspirowane są kuchnią podróżników kolejowych
kolejowy koncert ostatkowy – koncert muzyczny z największymi przebojami muzycznymi drogi, czyli ulubione piosenki, które tworzą klimat podróży
kuratorskie zwiedzanie muzeum – 2,5-godzinne zwiedzanie nieznanych na co dzień miejsc w muzeum
dzierzoniow.pl
Statystyczny kierowca nie zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest silnik jego samochodu. Czasami jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład, które z nich mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a także jak to rozpoznać po dźwięku pracy silnika.
Silniki są złożonymi układami, w których każdy element ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Cylindry oraz tłoki stanowią miejsce, w którym następuje spalanie paliwa, przekładając się na ruch tłoków, a następnie na obrót wału korbowego. Wał korbowy jest centralnym elementem, przekształcającym ruch tłoków w ruch obrotowy, co przekłada się na napęd pojazdu.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22.III.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejZ ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącym starcie znaczącego projektu modernizacji infrastruktury drogowej w naszej Gminie. Z inwestycją o łącznej wartości 8,6 miliona złotych, naszym głównym celem jest podniesienie standardu dróg osiedlowych, które niebawem przejdą kompleksową odnowę - Mówi Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
czytaj więcejNajwiększy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.: